Chiropraktyka

Dlaczego chiropraktyka?

Sześciomiesięczne wizyty kontrolne u dentysty są czymś naturalnym i dziwimy się, kiedy ktoś nie przestrzega tej ogólnie przyjętej reguły. Nasze wizyty u dentysty mają na celu utrzymanie naszego uzębienia w dobrym zdrowiu. Czyli nasze działanie jest tutaj zapobiegawcze, albo inaczej profilaktyczne. Zęby stanowią część układu kostnego, czyli szkieletu, który jest dla nas widoczny, a poza tym piękne zdrowe zęby to połowa sukcesu lepszej prezentacji zewnętrznej. Na skład układu kostnego wchodzi jednak wiele innych struktur zbudowanych z tkanki tostnej, a są nimi m.in. kręgosłup, miednica, czaszka, kończyny górne i dolne, dzięki którym możemy przyjąć postawę pionową, poruszać" się, i co najważniejsze, normalnie żyć. Podobnie jak regularne wizyty u dentysty zapobiegają niepotrzebnej degeneracji lepszego uzębienia, tak samo opieka chiropraktyczna zapobiega degeneracji kręgosłupa przyczynia się do optymalnego stanu zdrowia oraz pełnej swobody ruchu. Jest to rzeczywiste, że każdy chce się czuć dobrze i być w stanie robić to, co chce. Dlatego początkowa opieka chiropraktyczna, jeżeli to jest wskazane, musi być intensywna. Opieka chiropraktyczna łączy w sobie prace nie tylko na tkance kostne], ale również na kance miękkiej. W związku z tym mobilizacyjne techniki chiropraktyczne są często stosowane razem z pracą na tkance miękkiej. Często chiropraktyk sugeruje ćwiczenia, zmiany w diecie oraz w stylu życia, aby pacjent jak najszybciej powrócił do zdrowia. Na takim przypadku kooperacja pacjenta jest tutaj niezbędna. Po osiągnięciu dobrego tanu zdrowia, późniejsze sześciomiesięczne wizyty u chiropraktyka pomogą w utrzymaniu tego dobrostanu. Poza tym wizyty te pozwolą na wyeliminowanie małych problemów zdrowotnych, zanim staną się one wielkie! Osoby zainteresowane dobrym zdrowiem, nie tylko w krajach Europy zachodniej, ale i w Polsce, poczynając od dzieci, i kończąc na dorosłych, wybierają opiekę chiropraktyczna, aby czuć się dobrze odpowiednio się prezentować. Osoby o prostych kręgosłupach trzymają się prosto, bo czują się zdrowo i tym zwracają na siebie uwagę. Poza tym styl życia z uwzględnieniem opieki chiropraktycznej zaoszczędza dużo naszego czasu i pieniędzy przez to, że pomaga nam cieszyć się dobrym zdrowiem. Dodatkową zaletą opieki chiropraktycznej jest fakt, że jest ona dostosowana do potrzeb pacjenta, co czyni ją wyjątkowo efektywną. Należy pamiętać, że chiropraktyka jest nauką, sztuką i filozofią, która zajmuje się związkiem pomiędzy strukturami aparatu ruchu, głównie: miednicy, kręgosłupa, czaszki, a pracą układu nerwowego człowieka, dlatego że związek ten może mieć znaczący wpływ na odrestaurowanie i utrzymanie dobrego zdrowia. Bóle pleców, krzyża i głowy, drętwienie oraz mrowienie w kończynach górnych i dolnych oraz inne problemy zdrowotne mogą być spowodowane przez zmiany strukturalne w kręgosłupie.

Kim są?

Stowarzyszenie skupiające terapeutów posługujących się jedną z najbardziej rozpowszechnionych na świecie metod terapii manualnej - chiropraktyką. Powstało wiosną 2002 roku z inicjatywy Henryka Dyczek, absolwenta Oxford College of Chiropractic, oraz Oxford Brooks University. Stowarzyszenie liczy ok. 40 członków (lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarek i innych), którzy są absolwentami działającej w Polsce od 1999 roku Akademii Chiropraktyki. Wykładana oraz uczona w niej jest teoria i praktyka metody McTimoneyCorley'a.

Co to jest chiropraktyka?

Terapia manualna oparta na dogłębnej analizie mechaniki układu ruchu i zaburzeń w nim powstających. Dzięki swej unikalnej technice w sposób możliwie delikatny, a jednak bardzo efektywny, potrafi zrównoważyć układ ruchu i zniwelować takie objawy jak bóle głowy czy stawów obwodowych, bóle kręgosłupa, nerwobóle oraz wiele innych schorzeń będących wtórnie związanych z czynnościowymi zaburzeniami w narządzie ruchu. Chiropraktyka jest wykładana w wielu szkołach na świecie, istnieje zatem wiele jej odmian - od mechanicznych opartych na bezpośrednim uruchamianiu stawów kręgosłupa i kończyn oraz przywracaniu równowagi mięśniowej, czy też odtwarzaniu prawidłowych napięć nerwów czaszkowych i obwodowych, aż po techniki odruchowo oddziaływujące na aparat ruchu i cały organizm w celu pobudzenia jego wrodzonej możliwości do samoregulacji.

Jaki mają cel?

Stowarzyszenie ma na celu:

1. Oświatę zdrowotną w zakresie profilaktyki chorób narządu ruchu pochodzenia cywilizacyjnego

2. Podnoszenie kwalifikacji terapeutów manualnych i wypracowanie standardów terapeutycznych poprzez organizowanie szkoleń (zaproszenia wykwalifikowanych terapeutów z całego świata), konferencji, warsztatów, itp.

3. Upowszechnianie wiedzy z zakresu diagnostyki zaburzeń czynnościowych w narządzie ruchu i ich leczenia metodami pozafarmakologicznymi w polskim środowisku medycznym

4. Badania nad skutecznością poszczególnych technik i szkół terapii manualnej w zastosowaniu do konkretnych jednostek chorobowych w celu zakwalifikowania chiropraktyki do grupy pełnoprawnych metod leczniczych stosowanych w wybranych przypadkach

5. Stałą współpracę ze środowiskiem medycyny konwencjonalnej w celu wypracowania wspólnego modelu najefektywniejszej opieki nad dziećmi z wadami postawy od okresu niemowlęcego do zakończenia wzrostu

6. Współpraca z klubami sportowymi w zakresie opieki chiropraktycznej nad zawodnikami

7. Opracowanie prawnego statusu zawodu chiropraktyka w Polsce.

Czym dysponują?

Głównym majątkiem Chiropraktyków Polskich są ludzie - ich talenly, doświadczenie terapeutyczne i zaangażowanie w realizacji powyższych celów. Zaplecze badawczo-edukacyjne stanowi Akademia Chiropraklyki. Wydajemy pismo Chiropraktyk, na łamach którego ukazują się opracowania ważnych problemów terapeutycznych, opisy przypadków, artykuły promujące zdrowy tryb życia, dyskusje wokół problemów techniki terapeutycznej, itd.

 

Chiropraktycy 

 

Dlaczego chiropraktyka? 

Kim są chiropraktycy? 

Co to jest chiropraktyka? 

Jaki mają cel?  

Czym dysponują?