Medycyna konwencjonalna nie zawsze jest w stanie przynieść ulgę osobom zmagającym się z różnymi dolegliwościami. Poszukując różnych metod leczenia, można spotkać się z terminem chiropraktyki lub terapii manualnej. Jednak kiedy chiropraktyka ma zastosowanie?

Czym jest chiropraktyka?

Chiropraktyka, nazywana również terapią manualną, jest metodą fizjoterapeutyczną i sposobem leczenia schorzeń kręgosłupa. Obejmuje diagnozę, leczenie i zapobieganie dalszym schorzeniom poprzez styl życia i ćwiczenia fizyczne. Zabiegi pozwalają na pozbycie się bólu kręgosłupa i poprawiają ogólny stan zdrowia. Terapeta-chiropraktyk stosując masaże i techniki manualne, usuwa blokady powodujące ból i ograniczające zakres ruchu. Głównym założeniem chiropraktyki jest założenie, że zdrowie organizmu opiera się na przepływie impulsów przez układ nerwowy. Przemieszczone kręgi doprowadzają do ucisku poszczególnych nerwów, a to prowadzi do różnych dolegliwości.

Wskazania do chiropraktyki

Głównymi wskazaniami do zabiegów terapii manualnej są problemy związane z układem mięśniowo-szkieletowym. Chiropraktyka przyniesie ulgę osobom zmagającym się z bólami pleców, głowy, karku, szyi i ramion, nerwobóli oraz w przebiegu takich chorób jak dyskopatia i rwa kulszowa. Na zabieg warto wybrać się w przypadku wad postawy i zwyrodnień kręgosłupa. Chiropraktykę wykorzystuje się w przypadku dolegliwości, których nie wiąże się od razu z leczniczymi masażami, a są to migreny, bóle oczu, a nawet nietrzymanie moczu mdłości i duszności.

Jak przy każdym zabiegu leczniczym, tak i w przypadku terapii manualnej istnieją pewne przeciwwskazania, a są to stany zapalne, infekcje oraz nowotwory. Wstępna konsultacja z lekarzem zalecana jest osobom powyżej 60. roku życia oraz małych dzieci poniżej 7 lat.

Decydując się na wizytę u chiropraktyka trzeba pamiętać, że rezultaty nie muszą być odczuwalne od razu po pierwszym zabiegu, do uzyskania optymalnych efektów potrzeba ich co najmniej kilku. Zabiegi powinny być wykonywane przez odpowiednio wykwalifikowaną w tym celu osobę, dlatego warto powierzyć swoje zdrowie cenionemu chiropraktykowi.