Kręgosłup, pomimo swojej ogromnej wytrzymałości, jest jednocześnie podatny na różnego rodzaju urazy. Zważywszy na fakt, że stanowi on trzon naszej sylwetki, każda dolegliwość okazuje się bardzo uciążliwa. Wówczas niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, które pozwoli powrócić Pacjentowi do pełnej sprawności.
W jaki sposób leczy się kręgosłup po urazach?
Jest to pytanie bardzo ogólne, na które nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele zależy od rodzaju urazu, a w szczególności jego umiejscowienia oraz skali. Niektóre przypadki wymagają leczenia neurochirurgicznego, które pozwala zminimalizować lub całkowicie wyeliminować skutki danego wypadku. Niezależnie od tego, czy konieczne było przeprowadzenie operacji, czy też nie, niemal zawsze niezbędna okazuje się fizjoterapia w różnych formach.
Leczenie kręgosłupa może być prowadzone z wykorzystaniem następujących metod:
- masaż kręgosłupa – oczywiście chodzi tu o jego leczniczą, a nie relaksacyjną odmianę; pozwala leczyć patologiczne zmiany w obrębie kręgosłupa;
- kinezyterapia kręgosłupa – to zespół ćwiczeń leczniczych, które wykorzystują ruch w celach terapeutycznych;
- fizjoterapia – to niezwykle rozbudowana metoda, która wykorzystuje takie siły przyrody jak woda, ciepło, zimno, promieniowanie, światło, aby łagodzić ból, pobudzać do regeneracji i działać przeciwzapalnie;
- chiropraktyka – jest rodzajem terapii manualnej o wszechstronnym działaniu, ponieważ nie tylko leczy, ale także pozwala odnaleźć źródło ciążących dolegliwości.
Należy pamiętać, że dobór odpowiedniej metody leczenia kręgosłupa musi być dostosowany do indywidualnego przypadku Pacjenta. Nie jest tak, że można stosować je zamiennie i każda z nich sprawdzi się w każdym przypadku. Wręcz przeciwnie, to właśnie trafny plan leczenia, uwzględniający wszelkie potrzeby chorego i dostosowany wprost do jego urazu, może gwarantować zadowalające rezultaty. Z tego powodu warto zgłosić się po pomoc do lekarza o dużym doświadczeniu.