Bóle kręgosłupa to obecnie jeden z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych. Szacuje się, że aż 80% osób doświadczy bólu związanego z plecami w ciągu swojego życia. To sprawia, że bóle kręgosłupa uznawane są za problem cywilizacyjny. Przyczyn tego stanu rzeczy można upatrywać w postawach i trybach życia charakterystycznych dla naszej epoki.

Przyczyny bóli kręgosłupa

W naszej codzienności dominuje siedzący tryb pracy i życia. Brak aktywności fizycznej powoduje osłabienie mięśni grzbietu i utraty elastyczności więzadeł, co skutkuje bolesnymi dolegliwościami oraz obniżeniem sprawności ruchowej. Kolejną przyczyną bólu mogą być złe ustawienie biurka i krzesła lub brak podparcia dla pleców podczas siedzenia, co powoduje powstawanie napięć i przykurczy mięśniowych.

Jak uniknąć bóli kręgosłupa?

Aby uniknąć tych problemów, warto po pierwsze dbać o swoje ciało poprzez regularną aktywność fizyczną. Mowa tutaj o ćwiczeniach rozluźniających mięśnie grzbietu oraz mających na celu poprawę postawy ciała, a także regularną regenerację (np. poprzez masaż kręgosłupa, w Łodzi oferowany przez nasz gabinet). Po drugie trzeba pamiętać o odpowiednim ustawieniu mebli — biurko i krzesło powinny być ustawione tak, abyśmy utrzymywali proste ramiona podczas pracy i mieli prawidłową posturę ciała bez napinania mięśni grzbietu. Po trzecie należy unikać długich okresów bez ruchu. Warto co ok. godzinę wstać od biurka, przejść się i wykonać kilka prostych ćwiczeń, mających na celu rozruszanie pleców.

Bóle kręgosłupa są plagą spowodowaną stylem życia w XXI wieku i musimy być świadomi tego, że jedynym sposobem na stawienie im czoła jest dbanie swoje. Pewność, że będziemy chronili swoje plecy przed dysfunkcjami i bólem da na tylko ciągłe dbanie o wszystkie wyżej wymienione aspekty codziennego życia i pracy.