O tym, jak bardzo istotna jest aktywność fizyczna, z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać. Ruch pozwala na zachowanie ogólnej sprawności, dobrego stanu zdrowia, ale także zrównoważonego samopoczucia psychicznego. Czasami wskutek różnorodnych zdarzeń lub dolegliwości okazuje się, że wysiłek staje się niezwykle ważny dla naszego organizmu.

Czym jest kinezyterapia?

Kinezyterapia to nic innego jak tzw. gimnastyka lecznicza.  Termin ten wywodzi się z dwóch greckich pojęć, a mianowicie kinesis – ruch oraz terapeja – leczenie. Jest jednym z rodzajów fizjoterapii, który opiera się na wykonywaniu różnorodnych ćwiczeń o charakterze leczniczym. Kinezyterapia może być prowadzona w różnym celu, między innymi:

  • korygowanie wad postawy ciała,
  • leczenie schorzeń układu kostno-stawowego oraz mięśniowego,
  • poprawa pracy układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, a także środkowego układu nerwowego,
  • przywrócenie sprawności stawów oraz siły mięśni po przebytych urazach lub chorobach (wypadek, udar, kontuzja, złamanie).

Od ponad 20 lat zajmuję się kinezyterapią w Łodzi, dlatego zapraszam do zapoznania się z moją ofertą. Uważam, że to właśnie zindywidualizowana terapia przynosi najlepsze efekty. Zawsze dostosowuję zakres ćwiczeń gimnastyki leczniczej do osobistej sytuacji Pacjenta, co przekłada się na nasz wspólny sukces w postaci zminimalizowania lub całkowitego pozbycia się dolegliwości.

Jakie ćwiczenia wykonuje się podczas kinezyterapii?

Jak już zostało wspomniane, zakres ćwiczeń zawsze powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Tylko wtedy można oczekiwać zadowalających efektów. Najogólniej mówiąc, są to ćwiczenia o wszechstronnym działaniu – rozciągają, rozluźniają, usprawniają oraz wzmacniają. Istotne jest jednak to, aby były wykonywane pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Ich niepoprawne przeprowadzenie może bowiem spowodować efekt odwrotny do zamierzonego, czyli skutkować pogorszeniem stanu danej dolegliwości.